Netværk

KunstCentret Silkeborg Bad er medlem af flere netværk i kraft af vores rolle som kulturinstitution i Silkeborg og i kraft af vores fagområde. Nogle af de formelle netværk handler også om at styrke synligheden.  Der er medlemskab af:

FKD - Foreningen af Kunsthaller i Danmark
KK44 – Kristendoms- og kulturugerne i Silkeborg
VisitAarhus
Foreningen Danmarks Outdoor Hovedstad
Erhverv Silkeborg

FKD - Foreningen af Kunsthaller i Danmark
Foreningen af Kunsthaller i Danmark blev oprettet i 1992. Kunsthallerne er alle udstillingssteder, der løbede arrangerer udstillinger af kunst. Foreningen ser det som en særlig opgave at formidle den internationale samtidskunst, være platform for nye eksperimenter og skabe rum for dialog mellem dansk og udenlandsk kunst. Kunsthallerne har ikke faste samlinger.
www.kunsthaller.dk 

Foreningen tæller ud over KunstCentret Silkeborg Bad følgende medlemmer:

Brandts 13 www.brandts.dk
Copenhagen Contemporary  www.copenhagencontemporary.org 
Den Frie Udstillingsbygning www.denfrie.dk 
Fotografisk Center www.photography.dk 
Galleri Image www.galleriimage.dk 
Gl. Holtegaard www.glholtegaard.dk
GL STRAND www.glstrand.dk
Kunsthal Charlottenborg www.kunsthalcharlottenborg.dk 
Kunsthal Nord www.kunsthalnord.dk 
Kunsthal Aarhus www.kunsthalaarhus.dk 
Kunsthal 44 Møen www.44moen.dk 
Nikolaj Kunsthal www.nikolajkunsthal.dk 
Overgaden. Institut for Samtidskunst www.overgaden.org 
Rønnebæksholm www.roennebaeksholm.dk 
Sophienholm www.sophienholm.dk 
Viborg Kunsthal viborgkunsthal.viborg.dk

BLIV MEDLEM

  • kr. 300,- / 225,- årligt
  • Fri entré hele året
  • 10 % rabat i caféen
  • Fri entré til gæst

 

Bliv medlem her

nyhedsbrev
Tilmeld dig vores nyhedsbrev, og få alle nyheder direkte i din inbox.