Netværk

KunstCentret Silkeborg Bad er medlem af en række netværk, dels i kraft af vores rolle som kulturinstitution i Silkeborg, dels i kraft af vores fagområde. Nogle af de formelle netværk handler også om at styrke synligheden.  Der er medlemskab af:

FKD - Foreningen af Kunsthaller i Danmark
ODM – Organisationen Danske museer (associeret medlem)
Erhverv Silkeborg
VisitSilkeborg
KK44 – Kristendoms- og kulturugerne i Silkeborg

FKD - Foreningen af Kunsthaller i Danmark

Foreningen af Kunsthaller i Danmark blev oprettet i 1992. Kunsthallerne er alle udstillingssteder, der løbede arrangerer udstillinger af kunst. Kunsthallerne har ikke har faste samlinger. Foreningen ser det som en særlig opgave at formidle den internationale samtidskunst, være platform for nye eksperimenter og skabe rum for dialog mellem dansk og udenlandsk kunst.

Foreningen tæller ud over KunstCentret Silkeborg Bad følgende medlemmer:

Brandts 13 www.brandts.dk
Den Frie Udstillingsbygning www.denfrie.dk 
Fotografisk Center www.photography.dk 
Galleri Image www.galleriimage.dk 
Gl. Holtegaard www.glholtegaard.dk
GL STRAND www.glstrand.dk
Kunsthal Charlottenborg www.kunsthalcharlottenborg.dk 
Kunsthal Nord www.kunsthalnord.dk 
Kunsthal Aarhus www.kunsthalaarhus.dk 
Kunsthal 44 Møen www.44moen.dk 
Nikolaj Kunsthal www.nikolajkunsthal.dk 
Overgaden. Institut for Samtidskunst www.overgaden.org 
Rønnebæksholm www.roennebaeksholm.dk 
Sophienholm www.sophienholm.dk 
Viborg Kunsthal www.viborgkunsthal.viborg.dk 

ODM 

Organisationen af Danske Museer (www.dkmuseer.dk) har knap 200 medlemmer, der favner både kunstmuseer, naturhistoriske museer og kulturhistoriske museer over hele landet. Alle refererer til Kulturarvestyrelsen. Dertil er en række andre institutioner associerede medlemmer af ODM.

Attraktioner og oplevelser i Silkeborg-området:

VisitSilkeborg www.silkeborg.com

Discover Denmark: https://discoverdenmark.dk

AQUA www.visitaqua.dk
Bilernes Hus www.bilerneshus.dk
Bio Silkeborg www.biosilkeborg.dk
Museum Silkeborg Blicheregnen www.museumsilkeborg.dk
Bowl & Fun, Silkeborg www.bowlnfun.dk
Fort Østerlund www.fort-oesterlund.dk
Gi´den gas Palads www.gaspalads.dk
Hjejlen, tur-bådene på Silkeborg-søerne, www.hjejlen.com
Jysk Automobilmuseum www.jyskautomobilmuseum.dk
Jysk Musikteater www.jmts.dk
Labyrinthia www.labyrinthia.dk
Museum Jorn www.museumjorn.dk
Museum Silkeborg www.museumsilkeborg.dk
Museum Silkeborg Papirmuseet www.museumsilkeborg.dk
Silkeborg Bunker Museum www.silkeborgbunkermuseum.dk
Silkeborg Rovfugleshow www.silkeborg-rovfugleshow.dk
Søndergaards Have www.sondergaardshave.dk
Veteranbanen Bryrup-Vrads www.veteranbanen.dk

BLIV MEDLEM

  • kr. 300,- / 225,- årligt
  • Fri entré hele året
  • 10 % rabat i caféen
  • Fri entré til gæst

 

Bliv medlem her

nyhedsbrev
Tilmeld dig vores nyhedsbrev, og få alle nyheder direkte i din inbox.